Tarihte Bugün

24 Temmuz

24 Temmuz - Tarihte Bugün

24 Temmuz tarihinde vuku bulan olaylar…

Gazeteciler ve Basın Bayramı (1908).

Lozan Antlaşması imzalandı (1923).

Hattat Ahmed Kamil Akdik öldü (d. 30 Kasım 1861, Fındıklı, istanbul – v. 1941, Mısır).

Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi, 86 yıl aradan sonra bir cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı (2020).


Gazeteciler ve Basın Bayramı

24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılmasının demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım olması nedeniyle her yıl 24 Temmuz günü Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Lozan Antlaşması (Lozan Sulh Muâhedenâmesi)

24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Britanya İmparatorluğu, Fransız Cumhuriyeti, İtalya Krallığı, Japon İmparatorluğu, Yunanistan Krallığı, Romanya Krallığı ve Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı (Yugoslavya) temsilcileri tarafından, Leman Gölü kıyısındaki Beau-Rivage Palace’ta imzalanmış barış antlaşması.


Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi

Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi

Ayasofya veya resmî ismiyle Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi, eski ismiyle Ayasofya Kilisesi, İstanbul’da yer alan bir cami, eski bazilika, katedral ve müze.

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul’un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından camiye dönüştürülmüştür.

1934 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile müzeye dönüştürülmüş, kazı ve tadilat çalışmaları başlatılmış ve 1935-2020 yılları arasında müze olarak hizmet vermiştir.

2020 yılında ise müze statüsünün iptal edilmesiyle tekrar cami statüsü kazanmıştır.


Tarihte Bugün

Bir Yorum Yaz